Forum www.MECHATRONIK.xt.pl Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Mechatronik - co i jak Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
WoooozniK
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Lis 2005
Posty: 331 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Świerklany

PostWysłany: Pią 23:12, 26 Maj 2006 Powrót do góry

    Mechatronik
    Definicja

    Mechatronik to inżynier poruszający się w dziedzinie nauki i techniki związanej z wytwarzaniem urządzeń, które stanowią synergiczną kombinację mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania oraz systemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych. Mechatronika jest dziedziną interdyscyplinarną, bowiem oprócz mechaniki, elektroniki i informatyki, obejmuje szereg innych dyscyplin, takich jak inżynieria materiałowa, optyka, a nawet bioinżynieria.



    Predyspozycje

    Mechatronikowi niezbędne są predyspozycje ogólnoinżynierskie - ciekawość zasady działania wszelkich urządzeń technicznych, szczególnie z zakresu automatyki. Musi oczywiście także posiadać pewne uzdolnienia matematyczne oraz być kreatywny technicznie. Musi też być otwarty na wiedzę interdyscyplinarną - znać się na wielu dziedzinach: mechanice, elektronice, sterowaniu, oprogramowaniu. A to z kolei wymusza na nim konieczność myślenia globalnego, całościowego (pod kątem wielu użytkowników danej konstrukcji).

    Wreszcie mechatronik musi posiadać umiejętność pracy zespołowej i koordynacji, kierowania zespołami inżynierskimi. Oznacza to także umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów międzyludzkich.



    Dawniej i dziś

    Mechatronika jest jedną z młodszych dziedzin nauki i techniki. Jej rozwój rozpoczął się właściwie dopiero w latach 80. XX w. Wzrastające zapotrzebowanie na automatyzację procesów produkcyjnych i powtarzalność procesów technologicznych spowodowały próby zastąpienia w wielu dziedzinach rąk ludzkich.

    Pojawiły się pierwsze roboty przemysłowe czy obrabiarki sterowane numerycznie. Zaczęto wprowadzać manipulatory wielofunkcyjne, programowalne roboty, specjalnie zaprojektowane urządzenia do przemieszczania części, narzędzi i innych materiałów.

    Odtąd tworzy się dedykowane urządzenia o zaprogramowanym ruchu, które wykonują określone prace i są wykorzystywane do obsługi całych zautomatyzowanych linii produkcyjnych, np. w montowniach samochodów czy podczas wytwarzania układów scalonych lub leków.

    Mechatronika pojawiła się w naszym życiu codziennym, np. w postaci automatycznie otwieranych drzwi, aparatów fotograficznych z autofocusem czy automatów sprzedających. Nastąpiła szybka miniaturyzacja i zwiększanie niezawodności elementów elektronicznych - logicznych i decyzyjnych. Szybko zaczęto je zastępować mikroprocesorami z odpowiednim oprogramowaniem. Był to początek rozwoju zaawansowanych metod sterowania.

    Dziś w mechatronice trwa udoskonalanie technik przekazywania informacji, co wydatnie zwiększa możliwości użytkowe mikroprocesorów. Obecnie w większości tych układów, wykorzystujących w różnym stopniu bazy danych, stosuje się układy inteligentnego sterowania. Nawet w urządzeniach powszechnego użytku, takich jak automatyczna pralka, instaluje się układy oparte na sztucznej inteligencji. Wiele wyrafinowanych układów mechatronicznych znalazło szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym. Systemy nawigacji, które tak niedawno były rzadkością, instaluje się już w pojazdach seryjnych. W niedalekiej przyszłości na pewno wprowadzone zostaną jeszcze inteligentniejsze wyroby mechatroniczne, podnoszące atrakcyjność naszych pojazdów.

    W latach 80. do mechatroniki wkroczyła optyka, w wyniku czego narodziła się optomechatronika, a w latach 90. wprowadzono technikę komunikacji, służącą do łączenia oddzielnych, konwencjonalnych układów. Wszystkie urządzenia stały się zdalnie sterowane, w końcu rozpowszechnia się mechatronika z sieciowym sterowaniem komputerowym.



    Status społeczny

    Pozycja społeczna tej profesji w Polsce ciągle nie jest dokładnie określona. O mechatronikach nie mówi się wiele, a przecież w krajach zachodnich czy w Japonii są oni doceniani i szanowani nie tylko w środowisku zawodowym.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)